Susz to miasto w powiecie iławskim, położone nad jeziorem Susz. Zamieszkuje je około 5 700 osób.

Kościół Świętego Antoniego Padewskiego jest jednym z dwóch kościołów w Suszu, wpisanym do rejestru zabytków. Wybudowano go w latach 1340-1350. Biskup Arnold konsekrował świątynię pod wezwaniem św. Rozalii w 1350 roku. W XVII wieku została dobudowana kruchta pomiędzy zakrystią a wieżą. W 1879 roku wyremontowano dach, ale szczyty dachów nad wschodnią ścianą prezbiterium w stylu gotyckim i od elewacji w stylu gotycko-renesansowym z rzędami płaskich blend, pozostały nienaruszone.

Kazania po polsku
W latach 1723-1846 były tu wygłaszane kazania po polsku. Od 1945 roku kościół należał do gminy ewangelickiej, wtedy też został ponownie konsekrowany pod wezwaniem św. Antoniego Padewskiego. Samodzielną parafią został w 1993 roku. W 1988 roku stał się kościołem farnym, a od 2001 roku jest to Sanktuarium św. Antoniego Padewskiego.

Kościół ma styl gotycki. Posiada jedną nawę. Jest murowany, zbudowany z czerwonej cegły, na planie prostokąta.

Loża z baldachimem
We wnętrzu świątyni warto obejrzeć fresk z XIV wieku, na którym znajduje się św. Weronika z chustą oraz klęczący fundator świątyni. Warto zobaczyć również chrzcielnicę z XV wieku, ołtarz główny z 1607 roku, ambonę z 1604 roku, nawę z 1651 roku, organy, płytę nagrobną Albrachta Schack von Wittenau oraz lożę z baldachimem ozdobioną scenami biblijnymi.

(Fot. Pixabay / CC0)